هفت


نقد و بررسی فیلم و سریال های ایرانی و خاجی

بازی پادشاهان

نقد و بررسی سریال بازی پادشاهان یا

THE GAME OG THRONES


این ســـریـــال ســـریـــالِ بسیار عظیم، با بودجه بسیار عظیم تولید شده است، مظمونی تاریخی، درام و هیجانی دارد، بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده است، به گفته کارگردان اگر بتواند مانند کتاب 7 فصل از این ســـریـــال را خواهد ساخت، خیلی از منتقدین بر این باورند که کارگردان، توانایی ساخت بیشتر از سه فصل را نخواهد داشت، ولی با این حال همین سه فصل بسیار عظیم و پر خرج خواهد بود. از بـــازیگران ســـریـــال میتوان به Sean Bean اشاره کرد که در فـــیـــلـــم ارباب حلقه ها ایفای نقش کرده است، همینطور Lena Heady که در فـــیـــلـــم 300 و در ســـریـــال Terminator بـــازی کرده است. زمان دقیق پخش این ســـریـــال معلوم نیست، ولی طبق تریلر های رسمی که از این ســـریـــال منتشر شده، امسال قرار است ســـریـــال شروع شود. همچنین شعار تبلیغاتی ســـریـــال هم "زمستان در راه است .

داستان : بازی شاهان در "هفت پادشاهی" وستروس شکل می گیرد. قاره ای پهناور که تاریخ باستانی اش به دوازده هزار سال قبل باز می گردد. سرزمینی که در آن، فصلها می توانند سالها به درازا بیانجامند. ساکنان اولیه این سرزمین که "فرزندان جنگل" نامیده می شدند و "خدایان کهن" آنها هنوز هم در شمال پرستیده می شوند، توسط "مردمان نخستین" که از غرب آمدند، مغلوب گشتند. بعدها، "اندال ها" که خدای هفت چهره شان را از آنسوی دریا با خود آوردند، بخش جنوبی وستروس را فتح کردند، با این وجود به علت استحکامات طبیعی، هرگز موفق به تسخیر شمال نشدند. قلمروهای اندال بعدها توسط "خاندان تاگارین"، به ویژه" ایگان فاتح"، به صورت یکپارچه درآمد. ایگان فاتح قلمروهای جنوبی را با اقتدار فتح کرد و شاه "تورن استارک" که اهل شمال بود ترجیح داد در مقابل او زانو بزند تا اینکه خطر نابودی در مقابل اژدهایان ایگان را بپذیرد. "دُرن" ، آخرین پادشاهی آزاد، یک قرن بعد به واسطه ازدواجی بین خاندانهای حاکم، به وستروس یکپارچه پیوست. 283 سال بعد از فتح ایگان، تاگارین ها در جنگی داخلی، تخت پادشاهی را از دست دادند و شاه "رابرت برینتون" با حمایت و پشتیبانی دوستش لرد ادارد استارک و جان ارن، "تخت آهنین" را تصاحب کرد. پانزده سال از سلطنت رابرت گذشته است که داستان آغاز می شود.

 

 

 

شخصیت ها :

ادارد استارک (Eddard stark ) : ادارد ستارک (شان بین) مدافع شمال . دوست شاه و پدر اکثر شخصیت های اصلی سریاله . ادارد استارک شخصی خشک و سختگیر و بسیار عادله . ادارد استارک یکی از عوامل مهم پیروزی شاه در مقابل تارگرین ها بود .

کتلین استارک (Catelyn Stark ) : همسر ادارد و زنی فوق العاده باهوشه .

راب استارک (Robb Stark ) : راب پسر بزرگ ادارد و کتلین و وارث ادارد استارکه .

برن استارک (Bran Stark ) : پسر ادارد و کتلین و پرچمدار برادرشه .

سنسا استارک (Sansa Stark ) : دختر بزرگ ادارد استارک و کتلینه .

آریا استارک (Arya Stark ) : دختر کوچک ادارد و کتلینه و از لحاظ شخصیتی بی نهایت با خواهر بزرگترش متفاوته .

جان اسنو (Jon Snow ) : پسر حرام زاده ی ادارد استارکه .

دنریس تارگرین (Daenerys Targaryen ) : آخرین بازمانده ی تارگرین ها که بی نهایت از استارک ها و برینتون ها که اونهارو غاصب می نامه متنفره.

 

 فصل اول سریال بازی پادشاهان

فصل اول سریال پر خرج ( The Game Of Thrones ) در سال 2010 به نمایش درآمد ، این فصل دارای 10 قسمت میباشد . در ادامه به خلاصه داستان فصل اول می پردازیم :

سرزمین ها ی پهناور موسوم به ( هفت پادشاهی ) ( Seven Kingdom   ) توسط پادشاه رابرت اداره میشود ، اداره قسمت شمال و منطقه وینترفل به عهده خاندان ( استارک ) میباشد ، ( شمالگان مناطقی وحشی و سخت میبادشد که در آن گهگاه موجوداتی عجیب دیده میشود ) از این رو اداره ناحیه شمال کار هر کسی نیست . پادشاهی قبلی در اختیار خاندان ( تارگاریان ) بود ، خاندانی که با داشتن چند اژدها ، حکومت بی چون و چرایی را بر کل قلمرو داشتند اما با از بین رفتن اژدرها آنها شکست خوردند و به منطقه غرب گریختند به همین دلیل در منطقه غرب آخرین بازمانده تارگاریان ها ( که مدعی بود از نسل اژدها است ) به همراه خواهرش به سراغ قبیله وحشی صفت دروگو رفت تا در ازای عقد خواهرش با کال دروگو او را راضی کند تا به سوی قلمرو پادشاهی لشکر کشی کند .

 

 

پادشاه رابرت هم که آدم چندان لایقی نبود برای بهتر اداره کردن قلمرو به سمت شمال عزیمت کرد تا با ( لرد ادارد استارک ) دیدار کند ، لرد ادارد استارک والی شمال میباشد و دارای سه پسر و دو دختر است . ، پادشاه که دوست قدیمی ادارد بود از او درخواست کرد تا به پایتخت بیاید و به عنوان مشاور اعظم به پادشاه در اداره امور کمک کند ، لرد ادارد استارک هم که چاره ای نداشت قبول کرد و با دو دختر خویش به سمت پایتخت عزیمت کرد .

کال دروگو با قبول پیشنهاد آخرین پسر تارگاریان ها به سمت پایتخت لشکرکشی کرد اما در بین راه اتفاقاتی افتاد که معلوم شد که این پسر از نسل اژدها نیست بلکه خواهرش از نسل اژدهاست ، همچنین در ادامه اتفاقات این قبیله ، کال دروگو کشته شد و قبیله از هم پاشید ، اما کالیسی ( آخرین بازمانده اژدها و تارگاریان ها ) توانست سه اژدها را از تخم بیرون بیاورد و به همگان ثابت کند که او از نسل اژدهاست ، علیرغم اینکه او یک زن است !!

 

حضور ادارد استارک در کاخ پادشاهی به عنوان مشاور اعظم پادشاه به هیچ وجه برای همسر پادشاه و اطرافیانش خوشایند نبود تا جایی که ملکه با طرح یک نقشه پادشاه را به قتل رساند و پسر حرامزاده خود یعنی جفری را به عنوان پادشاه برگزید و زمانی که با مقاومت لرد استارک روبه رو شده ، سر از تن او جدا کرد و دخترش را به زور در نزد خود نگاه داشت .

به قتل رسیدن لرد ادارد استارک برای پسرانش بسیار سخت بود و به همین دلیل آن ها دست به کار عجیبی زدند و به سمت پایتخت لشکر کشیدند تا با پادشاه به جنگ بپردازند . از آن طرف نیز خاندان ( لنیستر ) ، برای مقابله با پسران استارک لشکر بزرگی را آماده جنگ کردند .

 

 

لنیستر ها خاندانی بسیار فریبکار هستند ، همسر پادشاه رابرت دختر لرد لنیستر میباشد و هم اکنون پادشاه جفری نوه لرد لنیستر است . پسر ارشد لنیستر ها هم نزد ارتش استارک به گروگان گرفته شده است .

 

منتظر فصل های بعدی باشید.

 

   + ماهان - ٢:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٢۱